تک وایب | TechVibe

۱۰ درصد تخفیف برای استفاده از خدمات وبسایت تک وایب

رابط کاربری یا UI چیست؟

تصور کنید برای خرید یک محصول وارد سایت شده‌اید یا قرار است از خدمات یک برنامه استفاده کنید. اگر نتوانید به‌راحتی از سایت یا برنامه برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید، شما کلافه خواهید شد و از سایت و برنامه خارج می‌شوید! رابط کاربری یا UI، استفاده شما از سایت‌ها یا برنامه‌ها را تسهیل می‌کند و با ارائه یک جذابیت بصری از فضا، باعث می‌شود که تجربه خوبی را در استفاده از سایت یا برنامه کسب کنید. در این مطلب، پس از آشنایی شما با مفهوم رابط کاربری، شما را از عناصر تشکیل‌دهنده این موضوع و همچنین طراحی رابط کاربری آگاه می‌کنیم.

رابط کاربری چیست؟

تصور کنید به سفری یک‌روزه دعوت شده‌اید و برای سفر، وسایل نقلیه مختلف با راننده‌های متفاوتی وجود دارند که شما را به مقصد می‌رسانند؛ هزینه هر وسیله‌ نقلیه هم چندان تفاوتی با هم ندارد. حال چه عاملی باعث می‌شود که شما یک وسیله نقلیه را بر دیگر وسایل حمل‌ونقل ترجیح دهید؟ احتمالا پاسخ شما مواردی از این دست است؛ خراب‌نبودن ماشین، به‌روزبودن ویژگی‌های آن، راه‌بلد‌بودن راننده ماشین و عبور ماشین‌ از جاده‌های زیبا و راه‌های میان‌بر و… در واقع همه این موارد، باعث می‌شوند که شما آسان‌تر و سریع‌تر به مقصد برسید.

رابط کاربری در دنیای دیجیتال، نقش همین وسیله نقلیه را دارد و به شما این اجازه را می‌دهد که به سهولت و به سریع‌ترین شکل ممکن، به خدمات یا محصولات موجود در سایت یا برنامه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. این مفهوم در چند سال اخیر، رشد قابل‌ توجهی داشته‌ و به یکی از خلاقانه‌ترین، مبتکرانه‌ترین و هیجان‌انگیزترین حوزه‌های فناوری تبدیل شده‌ است. از طرفی، رابط کاربری نقطه تعامل انسان و رایانه در بستر یک دستگاه، وب‌سایت یا برنامه است و به افراد این امکان را می‌دهد که به‌راحتی بر دستگاه، برنامه و وب‌سایت کنترل داشته باشند. یک ui موفق، باید از لحاظ بصری، کارآمد و کاربرپسند باشد تا بتواند کاربر را به‌راحتی به بخش‌های بعدی هدایت کند.

عناصر تشکیل‌دهنده رابط کاربری چه هستند؟

عناصر رابط کاربری شامل مواردی هستند که برای ساختن وب‌سایت یا برنامه‌ها، از آن‌ها استفاده می‌‌شود. این عناصر، استفاده کاربر از سایت یا برنامه را تسهیل و برای مخاطب جذابیت بصری ایجاد می‌کنند تا کاربر در فضای وب‌سایت یا برنامه، احساس خستگی نکند و گیج نشود. آیتم‌های منو، چک‌باکس‌ها، نوارهای پیمایش و… همگی از عناصر رابط کاربری‌اند که در یکی از 4 دسته زیر قرار می‌گیرند.

 1. کنترل‌گر ورودی: کنترل‌های ورودی به کاربر این اجازه را می‌دهند که اطلاعات مورد نیاز را در سیستم وارد کند. به‌عنوان مثال، برای ورود به برخی سایت‌ها یا برنامه‌ها، لازم است که نام کشور خود را بنویسید. کنترل ورودی این اجازه را می‌دهد که شما نام کشور خود را وارد کنید.
 2. جهت‌یابی: اجزای ناوبری به کاربران کمک می‌کند که به‌راحتی در وب‌سایت یا یک برنامه حرکت کنند.
 3. مولفه‌های اطلاعاتی: مولفه‌های اطلاعاتی، اطلاعات را با کاربران به‌ اشتراک می‌گذارند. این مورد شامل اعلان‌ها، نوارهای پیشرفت، جعبه‌های پیام و پنجره‌های بازشو می‌شود.
 4. کانتینرز: کانتینرز محتویات سایت یا برنامه را در کنار هم قرار می‌دهد. در این بستر، اطلاعات را می‌توان به‌راحتی پنهان کرد یا نمایش داد.

طراحی رابط کاربری به چه شکل است؟

طراحی رابط کاربری شامل پیش‌بینی اولویت‌های کاربر است. یک طراح ui، اولویت‌های کاربر را پیش‌بینی و نیازهای او را درک و سپس آن‌ها را برآورده می‌کند. این طراح نه‌تنها بر زیبایی‌شناسی تمرکز دارد، بلکه دسترسی کاربر را به وب‌سایت به حداکثر می‌رساند. برای طراحی بهترین ui، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • کاربران پس از ورود به سایت یا برنامه شما، به‌سرعت طرح‌ها را قضاوت می‌کنند و قابلیت‌های آن را مورد قضاوت قرار می‌دهند.
 • برای کاربران مهم است که کارهای خود را به‌راحتی و با حداقل تلاش ممکن انجام دهند.
 • طراحی شما باید نامرئی باشد؛ یعنی کاربران نباید روی طراحی شما تمرکز کنند؛ بلکه باید روی انجام وظایف خود تمرکز کنند. به‌عنوان مثال، برای سفارش پیتزا در یک برنامه مربوط به سفارش غذا، کاربر بیشتر از آنکه جذب طراحی شما شود، باید جذب سهولت دسترسی به آیتم‌های برنامه شود.
 • پیش‌بینی نیازهای کاربر باعث می‌شود برای طراحی ui، مواردی را در نظر بگیرید که باعث شوند کاربر در تجربه استفاده از سایت یا برنامه شما احساس رضایت کند.
 • وظایف کاربران را از طریق نقشه سفر مشتری تعیین کنید تا بهترین رابط‌های کاربری با جذابیت بصری بالا را به‌دقت تنظیم کنید.
 • رابط کاربری باید با ارزش‌های برند ارتباط برقرار کرده و اعتماد کاربران را تقویت کند.

اصول طراحی رابط کاربری خوب چیست؟

وجود یکپارچگی میان اطلاعات و المان‌های موجود در سایت یا برنامه، نشان‌دهنده آن است که رابط کاربری، به‌خوبی طراحی شده‌ است. یک ui با طراحی ضعیف، باعث می‌شود که کاربران سردرگم شوند و نتوانند تا انتها هدف خود را در سایت یا برنامه دنبال کنند. در ادامه 5 اصل طراحی ui را برای شما توضیح می‌دهیم.

بار شناختی را به حداقل برسانید

بار شناختی، به میزان قدرت پردازش ذهنی یک کاربر برای استفاده از یک محصول اشاره دارد. کاربری که با اطلاعات زیادی مواجه می‌شود، جزئیات مهم را از دست می‌دهد، در اطلاعات زیاد غرق می‌شود یا حتی ممکن است وب سایت یا برنامه را به‌کلی رها کند! برای اینکه بار شناختی را به حداقل برسانید، در طراحی رابط کاربری از ایجاد پیوندهای قدیمی، تصاویر بی‌ربط، و متن‌های بی‌معنی اجتناب کنید. به‌جای آن، اصول کلی سازمان‌دهی محتوا مانند گروه‌بندی موارد مرتبط با هم، نکات مهم، عناوین واضح و فراخوان آشکار را به‌ کار بگیرید.

سازگاری عنصری کلیدی است

منظور از سازگاری، این است که رابط کاربری به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که تمام موارد آن، برای کاربر قابل تشخیص و قابل پیش‌بینی باشند. سازگاری در رابط کاربری، این امکان را فراهم می‌کند که کاربر بر تمام جنبه‌های مختلف سایت یا برنامه تسلط پیدا کند و به‌جای هدر‌دادن زمان خود برای درک تفاوت‌های دستورات، تنها روی حل مشکل خود تمرکز کند.

شفافیت را در اولویت قرار دهید، نه پیچیدگی!

به هنگام ورود به سایت یا برنامه، کاربر از طریق رابط کاربری باید بفهمد که با چه چیزی در تعامل است و نباید سردرگمی برای کاربر ایجاد شود. شفاف‌نگه‌داشتن المان‌های ui، باعث ایجاد اعتماد‌به‌نفس در کاربر می‌شود و همین، به او انگیزه می‌دهد که به تعامل با رابط ادامه دهد.

کنترل کاربر را حفظ کنید

کاربران دوست دارند که محیط خود را کنترل کنند. نرم‌افزارهایی که بدون فکر طراحی شده‌اند، وادار‌کردن کاربران به تعاملات برنامه‌ریزی‌نشده و مسیرهای گیج‌کننده و نتایج شگفت‌انگیز، این راحتی را از بین می‌برد.

طراحی رابط کاربری خوب، نامرئی است!

طراحی رابط کاربری بد، مانند خاری است که در مسیر کاربر قرار گرفته و مدام به پای او فرو می‌رود! اما یک طراحی خوب، آن طراحی است که به‌صورت  نامرئی باشد. طراحی نامرئی به کاربر این امکان را می‌دهد که روی اهداف خود تمرکز کند؛ بدون اینکه حواسش به چیزی پرت شود.

بهترین ابزارهای رابط کاربری چه هستند؟

با بصری‌شدن نرم‌افزارها، طراحان ui این فرصت را پیدا کردند تا طرح‌بندی‌های متنوعی که مطابق با اصول طراحی سایت هستند را به مخاطبان ارائه دهند. رابط کاربری برای ایجاد وفاداری مشتری به برند و شناخت آن حیاتی است. مشتریان فقط از محصولات با طراحی خوب لذت نمی‌برند. طراحی ui خوب، بازدیدکنندگان را جذب، مشتریان را حفظ و تعامل بین کاربر و کسب‌و‌کار مورد نظر را تسهیل می‌کند. به‌طور خلاصه، طراحی UI می‌تواند موفقیت یک محصول را ایجاد کند یا آن را از بین ببرد! برای طراحی رابط کاربری 3 ابزار مهم وجود دارند که طراحان از آن‌ها استفاده می‌کنند. این 3 ابزار عبارتند از Sketch Figma، Balsamiq.

الگوهای طراحی رابط کاربری چیست؟

تا‌به‌حال به این مورد توجه کرده‌اید که وقتی وارد یک سایت می‌شوید، چگونه اکثر محصولات از الگوهای خاصی پیروی می‌کنند؟ اکثر سایت‌ها یک نوار ناوبری بالا دارند و برای ورود به سیستم یا سایت از شما نام کاربری و رمز عبور می‌خواهند. هنگامی که فرایند تسویه‌حساب را در یک فروشگاه آنلاین انجام می‌دهید، روند خاصی وجود دارد که مطابق با انتظارات ما طراحی شده‌ است و می‌توانیم تا انتها آن را دنبال کنیم.

ممکن است تصور کنید که این‌ کار، نتیجه کپی‌کردن طراحان از یکدیگر است؛ اما این‌گونه نیست. در واقع، نتیجه چیزی است که به‌عنوان الگوهای طراحی رابط کاربری شناخته می‌شوند. این الگوها مشکلات کاربران را هنگام مواجه‌شدن با سایت بررسی می‌کنند و سعی می‌کنند استفاده از سایت یا برنامه مورد نظر را برای کاربر آسان‌تر کنند. الگوهای طراحی ui شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشکل: کاربر می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟
 • زمینه: چه زمانی باید از الگو استفاده کرد؟
 • راه‌حل: را‌حل چیست؟
 • مثال: الگو قبلا در کجا و چگونه پیاده‌سازی شده‌ است؟

وظایف طراح رابط کاربری چیست؟

طراح رابط کاربری در حالی‌ که به یک چشم بصری دقیق احتیاج دارد، باید به بسیاری از جنبه‌های روان‌شناختی ارتباط با کاربران هم توجه کند. در واقع می‌توانیم اینطور بگوییم که طراحی رابط کاربری یک زمینه چند‌رشته‌ای است که طراح را ملزم می‌کند تا چندین لباس مختلف را به‌هنگام ایفای نقش بر تن خود کند! برای طراحی uiهای کاربرپسند، طراحان ui باید بدانند که افراد چگونه با سایت یا برنامه کار می‌کنند و چگونه هر عنصر بصری، تجربه کاربری آنان را شکل می‌دهد. ایجاد همدلی، ارتباط و سازگاری با المان‌های موجود در سایت‌ها یا برنامه‌ها، یکی از وظایف طراحان ui است.

از طرفی، طراح رابط کاربری باید از همسو‌بودن طراحی خود با جذاب‌بودن رابط کاربری سایت یا برنامه در جهت اهداف تجاری هر سازمان، مطمئن و آگاه باشد؛ همچنین باید اصل یکپارچگی در برنامه یا سایت را رعایت کند. طراحان ui نقش مهمی در دسترسی آسان کاربران به اطلاعات و گنجاندن اطلاعات را دارند. عناصر مهم ui از دکمه‌ها، نمادها و نوارهای پیمایش، انتخاب رنگ‌ها و حروف تایپی گرفته تا آزمایش منظم طرح‌های سایت یا برنامه و… همگی توسط طراح ui بررسی و ایجاد می‌شوند.

رابط کاربری و تجربه بهتر کاربر در سایت!

همانطور که اشاره کردیم، رابط کاربری به یک ابزار حیاتی برای ارتباط با کاربران تبدیل شده‌ است.  این مفهوم را می‌توان به پلی تشبیه کرد که ارائه‌دهنده محصول یا خدمات را به فروش بیشتر و کاربر را به خرید موارد مورد نظر خود می‌رساند و جذابیت بصری و سهولت در دسترسی به برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها را شامل می‌شود. در این مطلب، ما تلاش کردیم شما را با مفهوم رابط کاربری آشنا و مولفه‌های آن و همچنین اصول طراحی یک ui خوب را برای شما بیان کنیم. شما چه نکات و اصول دیگری را امتحان کرده‌اید؟ چه سوالاتی در این زمینه برای‌تان مطرح است؟ نظرات، تجربه‌ها و سوالات خود را در قسمت نظرات کاربران با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا